• Metakey
    2005 Flat Rock Speedway Event #13-Budweiser Triple 50's
  • Print
    FLAT ROCK SPEEDWAY RESULTS 07/08/06 
    BUDWEISER TRIPLE 50'S & FIREWORKS 
       
    ARCA ALLEN CHEVROLET-CADILLAC/BUDWEISER LATE MODELS
    FAST QUALIFIER:  Dave Kuhlman (Howell, MI) 11.472
    CAR COUNT: 27 
    HEATS:  Rob Randa (Fair Haven, MI), Greg Studt (New Boston, MI), Dan Ford, Jr.(Carleton, MI)
    LAST CHANCE:  Harold Fair, Jr. (Canton, MI) 
    50-Lap Feature
    1Royce Cornett (Temperance, MI) 
    2Dave Kuhlman (Howell, MI) 
    3Dan Ford, Jr. (Carleton, MI) 
    4Ron Allen (Lincoln Park, MI) 
    5Paul Pelletier (Trenton, MI) 
    6Justin Schroeder (Canton, MI) 
    7Brent Jack (Auburn, IN) 
    8Dennis Strickland (Carleton, MI) 
    9Michael Simko (Clarkston, MI) 
    10Eric  Lee (Macomb, MI) 
    11Greg Studt (Monroe, MI) 
    12Mike Jaynes (Livonia, MI) 
    13Chris Benson (New Boston,  MI) 
    14Randy Cronenwett (Taylor, MI) 
    15John Rowloff (Warren, MI) 
    16Rob Randa (Fair Haven, MI) 
    17Dick Barker (North Street, MI) 
    18Steve Bunge (Monroe, MI) 
    19Harold  Fair, Jr. (Canton, MI) 
    20Stan Yee, Jr. (Roseville, MI) 
    21Steve Cronenwett (Flat Rock, MI) 
    22Joe Hawes (Brownstown, MI) 
    23Darrell Howard, Jr.   (Milan, MI) 
    24Jim Thiel (Woodhaven, MI) 
       
    ARCA CASITE FIGURE-8s 
    Fast Qualifier:  Jeremy Vanderhoof (Temperance, MI) 20.977
    CAR COUNT: 16 
    HEATS:  Randy Cronenwett, Jr. (Taylor, MI), Scott Apperson (Flat Rock, MI)
    50-Lap Feature
    1Randy Cronenwett, Jr. (Taylor, MI) 
    2Dennis Whisman (Brownstown, MI) 
    3Jeremy Miller (Carleton, MI) 
    4Ricky Kargel (Flat Rock, MI) 
    5Robbie Loving (Taylor, MI) 
    6Danny Apperson (Flat Rock, MI) 
    7Sam Hall (Ecorse, MI) 
    8Chuck Pankow (Livonia, MI) 
    9Rick Romanini (Willis, MI) 
    10Corey Bussel (Taylor, MI) 
    11Billy Earley (Romulus, MI) 
    12Scott Apperson (Flat Rock, MI) 
    13Troy Herrmann (Taylor, MI) 
    14Randy Roberts (Monroe, MI) 
    15Jeremy Vanderhoof (Temperance, MI) 
    16Nick Bradley (Redford, MI) 
       
    ARCA SUBWAY STREET STOCKS 
    CAR COUNT: 61 
    Fast Qualifier A: Regan Ford (Dearborn Heights, MI)  13:251
    Fast Qualifier B: David Kind (Trenton, MI) 13.845 
    Fast Qualifier C: Lonnie York (Romulus, MI) 14.093 
    50-Lap A-Main Feature 
    1Steve Cronenwett, Jr. (Flat Rock, MI) 
    2Rick Grzych (Belleville, MI) 
    3Derek Wiley (Belleville, MI) 
    4Tod Sturgeon, Jr. (Flat Rock, MI) 
    5Randy DeMaggio (Wyandotte, MI) 
    6Jeff Kurzyneic (Romulus, MI) 
    7Terry Humphrey (Dearborn Heights, MI) 
    8Tim Moore (Wyandotte, MI) 
    9Brian Graybill (Toledo, OH) 
    10Dave Tanner (Carleton, MI) 
    11Regan Ford (Dearborn Heights, MI) 
    12Dan Leppen (Romulus, MI) 
    13Gary Majchrzak (Romeo, MI) 
    14Rick Romanini (Willis, MI) 
    15Bob Rae (New Boston, MI) 
    16Rich Frantz (Taylor, MI) 
    17Al Hasenfrantz (Toledo, Oh) 
    18Jeff Plumb (Willis, MI) 
    19Clyde McKee (Taylor, MI) 
    20Larry Smouthers (Taylor, MI) 
    21Danny Slater (Wyandotte, MI) 
    22Cliff Tholen (Dearborn Heights, MI) 
    23Terry Lilley (White Lake Twp.,  MI) 
    24John Huebner, Sr. (Flat Rock, MI) 
       
    ARCA SUBWAY STREET STOCKS 
    25-Lap B-Main Feature
    1Jame Rae (Carleton, MI) 
    2Eric Hart (Flat Rock, MI) 
    3Donald Burkhart (New Boston, MI) 
    4David Kind (Trenton, MI) 
    5Earl Roth (Clarkston, MI) 
    6Chris Burkhart (New Boston, MI) 
    7Christopher Hebert (Windsor, Ontario Canada) 
    8Mitch Crider (Taylor, MI) 
    9Kevin Stepinski (Carleton, MI) 
    10Ian Jezylo (Lincoln Park, MI) 
    11Lonnie York (Romulus, MI) 
    12Chris Webber (Belleville, MI) 
    13Jason Burkhart (New Boston, MI) 
    14Eric Fitzpatrick (Memphis, MI) 
    15Patrick Zorn (St. Clair Shores, MI) 
    16Jim Alvis (Chesterfield Twp.,  MI) 
    17Paul Falkenburg (Sterling Heights, MI) 
    18Chris Diovardi (Redford, MI) 
    19Bob Swanson (Taylor, MI) 
    20Ben Harris (Mt. Clemens, MI) 
    21Rich Abel (Trenton, MI) 
       
    ARCA SUBWAY STREET STOCKS 
    15-Lap C-Main Feature
    1Tom Freeman, Jr. (Clayton, MI) 
    2Jame Pankow (Livonia, MI) 
    3Troy Brehmer (Toledo, OH) 
    4Chris Fitzpatrick (Memphis, MI) 
    5Ron Fisher (Curtice, OH) 
    6Jim Kourtakis (Farmington Hills, MI) 
    7Jim Stocker (Clarkston, MI) 
    8Ricky Romanini (Willis, MI) 
    9Jeremy Hall (Melvindale, MI) 
    10Stephanie Bradley (Redford, MI) 
    11Russ McGlade (Southgate, MI) 
    12John Huebner, Jr. (Flat Rock, MI) 
    13Scott Hosking (Knockee Twp., MI) 
    14Ben Estep (Wyandotte, MI) 
    15Tony Smouthers (Taylor, MI) 
    16Nick Bradley (Redford, MI) 
    17John Morawski (White Lake Twp., MI) 
       
Comments