• Metakey
    2005 Flat Rock Speedway Event #4-Allen Chevrolet-Cadillac/U.A. W. Local 387 Scout Night
  • Print
    FLAT ROCK SPEEDWAY RESULTS 05/20/06
    LOCAL UAW 387/ 3000 SCOUT NIGHT
    ARCA ALLEN CHEVROLET-CADILLAC BUDWEISER LATE MODELS
    CAR COUNT: 28
    FAST QUALIFIER:  Eric Lee (Macomb, MI) 11.466 
    HEATS:  Jim Thiel (Woodhaven, MI), Rob Randa (Fair Haven, MI), Dennis Strickland (Carleton, MI)
    LAST-CHANCE:  Rob Randa  
    Mike Jaynes (Livonia, MI)  
    50-Lap Feature
    1Mike Jaynes (Livonia, MI)13Sean Monahan (Essex, Ontario Canada)
    2Eric Lee (Monroe, MI)14Ron Allen (Lincoln Park, MI)
    3Dick Barker (North Street, MI)15Joe Hawes (Brownstown, MI)
    4Dan Ford, Jr. (Monroe, MI)16Justin Schroeder (Canton, MI)
    5Stan Yee, Jr. (Roseville, MI)17Jim Thiel (Woodhaven, MI)
    6Chris Benson (New Boston, MI)18Darrell Howard (Milan, MI)
    7Royce Cornett (Temperance, MI)19Bob Mikolajczyk (Erie, MI)
    8Steve Cronenwett (Flat Rock, MI)20Michael Simko (Clarkston, MI)
    9Greg Studt (Monroe, MI)21Dennis Strickland (Carleton, MI)
    10Brent Jack (Auburn, IN)22Steve Bunge (Monroe, MI)
    11Randy Cronenwett (Taylor, MI)23Rob Randa (Fair Haven, MI)
    12Paul Pelletier (Trenton, MI)24Dan Trosen, Jr. (Trenton, MI)
        
    ARCA CASITE FIGURE-8s
    CAR COUNT: 20
    FAST QUALIFIER:  Billy Earley (Romulus, MI) 20.982
    HEATS:  Troy Herrmann (Taylor, MI), Danny Apperson (Flat Rock, MI), Vern Okopski, Sr. (Clayton, MI)
        
    1Jeremy Miller (Carleton, MI)11Chuck Pankow (Livonia, MI)
    2Robbie Loving (Taylor, MI)12Vern Okopski, Sr. (Clayton, MI)
    3Dennis Whisman (Brownstown, MI)13Corey Bussel (Taylor, MI)
    4Troy Herrmann (Taylor, MI)14Andy Wilson (Newport, MI)
    5Greg Studt (Monroe, MI)15Jeremy Vanderhoof (Carleton, MI)
    6Jerry Vanderhoof (Flat Rock, MI)16Danny Apperson (Flat Rock, MI)
    7Billy Earley (Romulus, MI)17Randy Cronenwett, Jr. (Taylor, MI)
    8Sam Hall (Ecorse, MI)18Ron Parker (Belleville, MI)
    9Randy Roberts (Monroe, MI)19Scott Apperson (Flat Rock, MI)
    10Rick Romanini (Willis, MI)20Nick Bradley (Redford, MI)
        
    ARCA SUBWAY SANDWICHES STREET STOCKS
    CAR COUNT: 61
    FAST QUALIFIER A:  Regan Ford (Carleton, MI) 13.269
    FAST QUALIFIER B:  Cliff Tholen (Dearborn Heights, MI) 13.911
    FAST QUALIFIER C:  Pat Zorn (St. Clair, MI) 14.483
    HEATS:  Clyde McKee (Taylor, MI), Terry Humphrey (Dearborn Heights, MI), Dan Leppen (Romulus, MI),
    Chris Burkhart (New Boston, MI), Glenn Gregg (Leonard, MI), Paul Falkenburg (Sterling Heights, MI),
    Chris Fitzpatrick (Memphis, MI), Craig Lange (Romulus, MI)
        
    25-Lap Feature
    1Steve Cronenwett, Jr. (Flat Rock, MI)13Brian Graybill (Toledo, OH)
    2Tod Sturgeon, Jr. (Flat Rock, MI)14Danny Slater (Wyandotte, MI)
    3Regan Ford (Carleton, MI)15Christopher Hebert (Windsor, Ontario Canada)
    4Randy DeMaggio (Wyandotte, MI)16Tony Ortega (Riverview, MI)
    5Dave Tanner (Carleton, MI)17Rob Moore (Wyandotte, MI)
    6Terry Humphrey (Dearborn Heights, MI)18Bob Rae (New Boston, MI)
    7Rick Romanini (Willis, MI)19Dan Leppen (Romulus,MI)
    8Rich Frantz (Taylor, MI)20Jim Alvis (Chesterfield Twp., MI)
    9Jeff Kurzyniec (Romulus, MI)21Derek Wiley (Belleville, MI)
    10Clyde McKee (Taylor, MI)22David Kind (Trenton, MI)
    11Gary Majchrzak (Romeo, MI)23Jason Burkhart (New Boston, MI)
    12Steve Chartrand (Flat Rock, MI)24John Huebner, Sr. (Flat Rock, MI)
        
    15-Lap B-Main
    1Chris Burkhart (New Boston, MI)12Jimmy Rae (Melvindale, MI)
    2Chris Webber (Belleville, MI)13Christian Fleck (Clinton Twp., MI)
    3Larry Smouthers (Taylor, MI)14Ed Hindall (Maumee, OH)
    4Tim Phillips (Taylor, MI)15Chris Diovardi (Redford, MI)
    5Donald Burkhart (New Boston, MI)16Jim Kourtakis (Farmington Hills, MI)
    6Cliff Tholen (Dearborn Heights, MI)17Jeff  Plumb (Willis, MI)
    7Kevin Stepinski (Carleton, MI)18John Huebner, Jr. (Flat Rock, MI)
    8Ian Jezylo (Lincoln Park, MI)19Ben Harris (Mt. Clemens, MI)
    9Rich Abel (Trenton, MI)20Glenn Gregg (Leonard, MI)
    10Lonnie York (Romulus, MI)21Paul Falkenburg (Sterling Heights, MI)
    11Mitch Crider (Taylor, MI)  
        
    10-Lap C-Main
    1Pat Zorn (St Clair, MI)8Scott Hosking (Knockee Twp., MI)
    2James Pankow (Livonia, MI)9Jeremy Hall (Taylor, MI)
    3Jim Stocker (Clarkston, MI)10Rick Romanini (Willis, MI)
    4Nick Bradley (Redford, MI)11Stephanie Bradley (Redford, MI)
    5Troy Brehmer (Toledo, OH)12John Morawski (White Lake Twp., MI)
    6Tom Freeman, Jr. (Clayton, MI)13Chris Fitzpatrick (Memphis, MI)
    7Tony Smouthers (Taylor, MI)14Russ McGlade (Southgate, MI)
        

Comments