No Hair Night-All bald fans admitted free.
FTKC Go-Karts.  Toilet Bowl Races!


 
  • Metakey
    2005 Flat Rock Speedway Event #21-Heritage Newspapers Night
  • Print
    Flat Rock Speedway Result Summary
    Heritage Newspaper Night /
    No Hair Night/ City of Flat Rock Appreciation Night
    August 27, 2005
    ARCA Late Models
    Gordon Food Service Pole Award: Royce Cornett 11.521
    Heats: Greg Studt, Mike Jaynes, Lori Hall 
    35- Lap Feature
    1. Jim Thiel11. Steve Cronenwett
    2. Ron Allen12. Len Roberts
    3. Greg Studt13. Joe Hawes
    4. Paul Pelletier14. Brad Birr
    5. Dennis Strickland15. Brian DeCock
    6. Eric Lee16. Randy Cronenwett
    7. Dan Ford, Jr.17. Dan Trosen, Jr.
    8. Royce Cornett18. Lori Hall
    9. Dick Barker19. Rick Vallentine
    10. Mike Jaynes 
      
    ARCA Subway Sandwiches Street Stocks
    Fast Qualifier A: Justin Schroeder 13.408 
    Fast Qualifier B: Earl Roth 13.902 
    Heats: Rick Romanini, Michael Keiffer, Dan Leppen, Bob Swanson, Mitch Crider, Jim Alvis,
    Terry Sweeney, Jim Stocker 
    25-Lap A-Main
    1. Regan Ford6. Derek Wiley
    2. Rick Romanini7. Steve Cronenwett, Jr.
    3. Lyn Hall8. Michael Kieffer
    4. Terry Humphrey9. Terry Lilley
    5. Randy DeMaggio10. Jeff Kurzyniec
    11-24:  Bob Rae, Dan Leppen, Tod Sturgeon, Tony Ortega, Bob Moore, Larry Smouthers, Eric Hart,
    Dave Tanner, Brian Graybill, Tim Moore, Rich Frantz, Justin Schreoder, Clyde McKee, Rick Grzych
      
    15-Lap B-Main
    1. Bob Swanson6. Joel Kigerr
    2. Chris Hebert7. Ben Harris
    3. Donald Burkhart8. Chris Webber
    4. John Huebner, Sr.9. Chris Burkhart
    5. Earl Roth10. Jim Alvis
    11-19: Jason Burkhart, Lonnie York, Ian Jezylo, Mitch Crider, Rich Abel, Glenn Gregg, Troy Brehmer,
    Christian Fleck, Jeff Plumb 
      
    10-Lap C-Main
    1. Paul Falkenburg6. Jim Stocker
    2. Terry Sweeney7. Tony Camilli
    3. Chris Diovardi8. Nick Bradley
    4. James Pankow9. Stephanie Bradley
    5. Jim Kourtakis10. John Huebner, Jr.
    11-12:  Scott Gent, Ben Estep, Russ McGlade (DNS)
      
    ARCA Casite Figure-8s
    Fast Qualifier: Jerry Lee, Jr. 
    Heats: Troy Herrmann, Robbie Loving 
      
    20-Lap Feature
    1. Billy Earley6. Jerry Vanderhoof
    2. Danny Apperson7. Ron Parker
    3. Dennis Whisman8. Sam Hall
    4. Jeremy Vanderhoof9. Robbie Loving
    5. Troy Herrmann10. Eugene Worden
    11-16:  Rich Apperson, Chuck Pankow, Randy Roberts, Scott Apperson, Jammie Cook, Jerry Lee, Jr.
    Randy Cronenwett, Jr. (DNS) 

Comments