• Metakey
    2005 Flat Rock Speedway Event #17-Jaimes Industries Night
  • Print
    FLAT ROCK SPEEDWAY RESULTS SUMMARY
    JAIMES INDUSTRIES NIGHT--AUG. 6, 2005
    ARCA ALLEN CHEVROLET-CADILLAC/BUDWEISER LATE MODELS
    GORDON FOOD SERVICE FAST TIME:  Dennis Strickland  (11:481)
    HEATS:  Stan Yee Jr., Brad Birr and Steve Cronenwett
     
    35 LAP FEATURE
    1.  Royce Cornett  2.  Dick Barker  3.  Dan Ford Jr.  4.  Paul Pelletier  5.  Steve Cronenwett
    6.  Dennis Strickland  7.  Len Roberts  8.  Jim Thiel  9.  Eric Lee  10.  Greg Studt
    11-21.  Joe Taylor, Stan Yee Jr., Joe Hawes, Ron Allen, Brad Birr, Darrell Howard Jr.,
    Arnold Kirsch, Vern Okopski Jr., Mike Jaynes, Keith Nelson, Dan Trosen Jr.
     
    ARCA CASITE FIGURE 8'S
    FAST QUALIFIER:  Dennis Whisman  20:810
    HEATS:  Jeremy Miller, Bill Earley and Sam Hall
    20 LAP FEATURE
    1.  Jerry Lee Jr.  2.  Dennis Whisman  3.  Jeremy Vanderhoof  4.  Jeremy Miller  5.  Dan Apperson
    6.  Bill Earley  7.  Robbie Loving  8.  Troy Herrmann  9.  Randy Roberts  10.  Ron Parker
    11-18.  Rich Apperson, Jerry Vanderhoof, Sam Hall, Eugene Worden, Chuck Pankow, Randy
    Cronenwett Jr., Jammy Cook, J.R. Bond  DNS:  Vern Okopski Sr.
     
    ARCA SUBWAY SANDWICHES STREET STOCKS
    FAST QUALIFIER:  Clyde McKee  13:417
    HEATS:  Steve Cronenwett Jr., Lyn Hall, Brian Graybill, Steve Chartrand, Danny Slater, Rich Abel and
    Ben Estep, Jim Stocker.
     
    25 LAP A MAIN:
    1.  Steve Cronenwett Jr.  2.  Tim Moore  3.  Randy DeMaggio  4.  Dan Leppen  5.  Dave Tanner
    6.  Terry Humphrey  7.  Clyde McKee  8.  Jeff Kurzyniec  9.  Tod Sturgeon Jr.  10.  Justin Schroeder
    11-24.  Gary Majchrzak, Dave Kensler, Regan Ford, Lyn Hall, Randy Casey, Terry Lilley, Rich Frantz,
    Brian Graybill, Tony Ortega, Bob Rae, Larry Smouthers, Scott Selmi, Derek Wiley, Michael Kieffer.
     
    15 LAP B MAIN:
    1.  Rick Grzych  2.  Donald Burkhart  3.  Earl Roth  4.  Chris Hebert  5.  Mitch Crider  6.  Rob Moore
    7.  Eric Hart  8.  Lonnie York  9.  Chris Webber  10.  Chris Burkhart
    11-18.  Bob Swanson, Ian Jezylo, Joel Kiger, Jim Alvis, Jason Burkhart, John Huebner Sr.,, Rich Abel
    Jim Selmi.  DNS:  Chartrand, Slater
     
    10 LAP C MAIN
    1.  Ben Estep  2.  David Kind  3.  Chris Diovardi  4.  HJ Helzer  5.  Nick Bradley  6.  John Huebner Jr.
    7.  Tony Camilli  8.  Jim Kourtakis  9.  Mike Hans  10.  Stephanie Bradley  11.  Jim Stocker
    12.  James Pankow  DNS:  Ben Harris

Comments