• Metakey
    2005 Flat Rock Speedway Event #13-Budweiser Triple 50's
  • Print
    Flat Rock Speedway Result Summary
    Budweiser Triple 50's Night
    July 9, 2005
    ARCA Allen Chevrolet / Cadillac Late ModelsCar Count: 26
    Gordon Food Service Pole Award:  Dave Kuhlman 11.561  (Howell, MI)  
    Heats: Jim Thiel (Woodhaven, MI), Royce Cornett (Temperance, MI), Darrell Howard, Jr. (Milan, MI)
       
    50-Lap Feature
    1. Dave Kuhlman (Howell, MI)13. Joe Hawes (Brownstown, MI) 
    2. Dick Barker (North Street, MI)14. Randy Cronenwett (Taylor, MI) 
    3. Dennis Strickland (Carleton, MI)15. Sean Monahan (Essex, Ontario) 
    4. Greg Studt (Carleton, MI)16. Keith Nelson II (Sylvania, OH) 
    5. Jim Thiel (Woodhaven, MI)17. Robbie Loving (Taylor, MI) 
    6. Paul Pelletier (Trenton, MI)18. Royce Cornett (Temperance, MI) 
    7. Eric Lee (Clinton Twp., MI)19. Lori Hall (Monroe, MI) 
    8. Dan Ford, Jr. (Monroe, MI)20. Darrell Howard, Jr. (Milan, MI) 
    9. Steve Cronenwett (Flat Rock, MI)21. Mark Dimitrroff (Flat Rock, MI) 
    10. Mike Jaynes (Livonia, MI)22. Brad Birr (Toledo, OH) 
    11. Stan Yee, Jr. (Roseville, MI)23. Larry Roberts (Roseville, MI) 
    12. Len Roberts  (Roseville, MI)24. Arnold Kirsch (Eastpointe, MI) 
       
    ARCA Subway Sandwiches Street StocksCar Count: 56
    Fast Qualifier A: Regan Ford 13.305 (Carleton, MI) 
    Fast Qualifier B: James Rae 13.832 (Melvindale, MI) 
       
    50-Lap A-Main
    1. Regan Ford (Carleton, MI)6. Dave  Tanner (Carleton, MI) 
    2. Tim Moore  (Wyandotte, MI)7. Danny Slater (Wyandotte, MI) 
    3. Clyde McKee (Taylor, MI)8. Terry Lilley  (White Lake Twp., MI) 
    4. Rich Frantz (Redford, MI)9. Tod Sturgeon, Jr. (Flat Rock, MI) 
    5. Randy DeMaggio (Wyandotte, MI)10. Lyn Hall (Monroe, MI) 
    11-24: Justin Schroeder, Terry Humphrey, Rick Grzych, Dan Leppen, Tony Ortega, Jarod MacZink,
    Brian Graybill, Dave Kensler, Gary Majchrzak, Jason Burkhart, Jeff Kurzyniec, Randy Casey,
    Steve Cronenwett, Jr., Derek Wiley  
       
    25-Lap B-Main
    1. Mitch Crider (Taylor, MI)6. Earl Roth (Clarkston, MI) 
    2. John Huebner, Sr. (Flat Rock, MI)7. Larry Smouthers (Taylor, MI) 
    3. James Rae (Melvindale, MI)8. Eric Hart (Flat Rock, MI) 
    4. Jim Alvis (Chesterfield Twp, MI)9. Christopher Hebert (Windsor, Ontario)
    5. Bob Swanson (Taylor, MI)10. Chris Webber (Belleville, MI) 
    11-19: Joel Kiger, Ian Jezylo, Donald Burkhart, Paul Falkenburg, Rich Abel, David Kind, Ben Harris
    Chris Burkhart, Lonnie York, Tim Phillips
    15-Lap C-Main
    1. John Huebner, Jr. (Flat Rock, MI)6. Jim Kourtakis (Farmington Hills, MI)
    2. HJ Helzer (St. Clair Shores, MI)7. Jeff Plumb (Willis, MI) 
    3. Chris Diovardi (Redford. MI)8. Chris Fleck (Clinton Twp., MI) 
    4. Nick Bailey (Westland, MI)9. Tom Gunther 
    5. Jim Stocker (Clarkston, MI)10. Tony Camilli (Romulus, MI) 
    11-12: Tony Smouthers, Stephanie Bradley 
       
    ARCA Casite Figure-8sCar Count: 19
    Fast Qualifier: Randy Cronenwett 21.129 (Taylor, MI) 
    Heats: Jerry Lee, Jr. (Taylor, MI), Jeremy Miller (Carleton, MI), Ron Parker (Belleville, MI)
    50-Lap Feature
    1. Jeremy Miller (Carleton, MI)6. Robbie Loving (Taylor, MI) 
    2. Jerry Lee, Jr. (Taylor, MI)7. Danny Apperson (Flat Rock, Mi) 
    3. Jeremy Vanderhoof (Carleton, MI)8. Jerry Vanderhoof (Brownstown, MI)
    4. Troy Herrmann (Taylor, MI)9. Randy Roberts   (Newport, MI) 
    5. Billy Earley (Monroe, MI)10. Chuck Pankow (Livonia, MI) 
    11-16: Sam Hall, Eugene Worden, Andy Wilson, Ron Parker, Dennis Whisman, Scott Apperson,
    Randy Cronenwett, Rich Apperson, Jammy Cook 
Comments