Meet TV personality "The Ghoul"
  • Metakey
    2005 Flat Rock Speedway Event #8-
  • Print

    FLAT ROCK SPEEDWAY RESULTS SUMMARY

    MICHIGAN MOBILE GLASS NIGHT

    JUNE 4, 2005 

    ARCA Allen Chevrolet Budweiser Late Models                 Car Count 24 

    Gordon Food Service Pole Award:  Dennis Strickland 11.504 (Carleton, MI)

    Heat Winners:  Brian DeCock (N. Baltimore, MI), Larry Roberts (Roseville, MI), Mike Jaynes (Livonia, MI)

    35 Lap Feature 

    1.  Steve Cronenwett (Flat Rock, MI)

    6.   Greg Studt (Carleton, MI)

    2.  Mike Jaynes (Livonia, MI)

    7.   Eric Lee (Clinton Twp, MI)

    3.  Paul Pelletier (Trenton, MI)

    8.   Dennis Strickland (Carleton, MI)

    4.  Dick Barker (North Street, MI)

    9.   Jimmy Thiel (Woodhaven, MI)

    5.  Stan Yee, Jr. (Roseville, MI)

    10. John Rowloff (Warren, MI)

    11-24:  Robbie Loving (Taylor, MI), Keith Nelson II (Sylvania, OH), George Rangel (Columbus, MI), Larry Roberts (Roseville, MI), Dan Ford, Jr. (Monroe, MI), Royce Cornett (Temperance, MI), Joe Hawes (Brownstown, MI), Joe Taylor (Ypsilanti, MI), Rick Sheppard (Mt. Clemens, MI), Brad Birr (Toledo, OH), Arnold Kirsch (Eastpointe, MI), Brian DeCock (N. Baltimore, MI), Mark Dimitroff (Flat Rock, MI), Len Roberts (Roseville, MI)

    ARCA Subway Sandwiches Street Stocks              Car Count 57

    Fast Qualifier A:  Reagan Ford 13.316 (Carleton, MI)

    Fast Qualifier B:  Rich Abel 13.870 (Trenton, MI)

    Heat Winners:   Lyn Hall (Monroe, MI), Brian Graybill (Toledo, OH), Terry Lilley (White Lake Twp, OH), Jim Alvis (Chesterfield Twp, MI), Paul Falkenburg (Clinton Twp., MI), David Kind (Trenton, MI), Ben Estep (Wyandotte, MI), Glenn Gregg (Leonard, MI)

    25 Lap A-Main

    1. Terry Humphrey (Dearborn Heights, MI)

    6.   Rich Frantz (Redford, MI)

    2. Steve Cronenwett, Jr. (Flat Rock, MI)

    7.   Lyn Hall (Monroe, MI)

    3. Regan Ford (Carleton, MI)

    8.   Tim Moore (Wyandotte, MI)

    4. Randy DeMaggio (Wyandotte, MI)

    9.   Scott Selmi (Detroit, MI)

    5. Clyde McKee (Taylor, MI)

    10. Dave Tanner (Carleton, MI)

    11-24:  Jarod MacZink (Rockwood, MI), Rick Grzych (Belleville, MI), Tod Sturgeon, Jr. (Flat Rock, MI), Gary Majchrzak (Romeo, MI), Dan Leppen (Romulus, MI), Tony Ortega (Riverview, MI), Terry Lilley (White Lake Twp, MI), Steve Chartrand (Flat Rock, MI), Derek Wiley (Belleville, MI),

    Larry Smouthers (Taylor, MI), Justin Schcroeder (Canton, MI), Bob Rae (New Boston, MI), Brian Graybill (Toledo, OH), Jeff Kurzyniec (Romulus, MI)

    15 Lap B-Main 

    1. Donald Burkhart (New Boston, MI)

    6.  Tim Phillips (Southgate, MI)

    2. Lonnie York (Romulus, MI)

    7.  Eric Hart (Flat Rock, MI)

    3. Earl Roth (Clarkston, MI)

    8.  Paul Falkenburg (Clinton Twp., MI)

    4. Jim Alvis (Chesterfield Twp., MI)

    9.  Mitch Crider (Taylor, MI)

    5. Bob Swanson (Taylor, MI)

    10. Chris Webber (Belleville, MI)

    10 Lap C-Main

    Nick Bradley (Westland, MI), Glenn Gregg (Leonard, MI), Eric Fitzpatrick (Memphis, MI), Ben Estep (Wyandotte, MI), Jim Kourtakis (Farmington Hills, MI), Stephanie Bradley (Westland, MI), Tony Camilli (Romulus, MI), Tom Gunther (Westland, MI), John Morawski (White Lake Twp., MI), Chris Diovardi (Redford, MI)

    Michigan Legends Cars              Car Count 28

    Heat Winners:  Duncan Molesworth, Kevin Yeatts, AJ Thompson, Randy Gallagher

    B-Main Last Chance: Bill Simmons, David Williams, Barry Hartwell, Dr. Ron Semlow,

    Jerry Warden

    Feature

    1. Duncan Molesworth

    6.   Levi Rouster

    2. Kevin Yeatts

    7.   AJ Thompson

    3. Ryan Meldrum

    8.   Beau Semlow

    4. Patrick Molesworth

    9.   Frank Jiovani

    5. Bill Simmons

    10. Krissy Kilbourn

Comments